College Commit List 2023-2024

College Commit List 2023-2024

Westmoreland County College Commitments 2023-24

FOOTBALL

  • Alex Tatsch (Greater Latrobe) - Penn State University (2025)
  • Jackson Hutter (Mount Pleasant) - Robert Morris University (2024)
  • Luke Denny (Norwin) - Lehigh University (2024)
  • Ja'Tawn Williams (Greater Latrobe) - Clarion University (2024)
  • Carmen Metcalfe (Penn-Trafford) -Slippery Rock University (2024)
  • Aiden Johnson (Belle Vernon) - Millersville University (2024)
  • Dane Levi (Belle Vernon) - Millersville University (2024)
  • Max Schwenning (Penn-Trafford) - Saint Vincent College (2024)
  • Brennan Knight (Hempfield Area) - California University of PA (2024)
  • Da'sjon Craggette (Southmoreland) - California University of PA (2024)
  • Joe Dolinski (Hempfield Area) - Lock Haven University (2024)
  • Nick Dlugos (Greensburg CC) - Williams College (2024)
  • Zach Tomosovich (Penn-Trafford) - Army West Point (2024)
  • Braden Laux (Belle Vernon) - Eastern Michigan University (2024)
  • Jackson Pons (Norwin) - Miami University of Ohio (2024)
  • Quinton Martin (Belle Vernon) - Penn State University (2024)

BOYS SOCCER

  • Alex Brown (Norwin) - Penn State Behrend (2024)
  • Anthony Scalise (Norwin) - Penn State Behrend (2024)
  • Rick Zappone (Norwin) - University of Pittsburgh at Greensburg (2024)

GIRLS SOCCER

  • Riley Kerr (Greensburg Central Catholic) - Saint Francis University (2025)
  • Shaeley Reichbaum (Franklin Regional) - St. John Fisher University (2024)
  • Maggie Piper (Mount Pleasant) - Gannon University (2024)
  • Robin Reilly (Greater Latrobe) - West Virginia University (2025)
  • Leah Brockett (Franklin Regional) - Allegheny College (2024)
  • Julia Bursick (Norwin) - Duquesne University (2025)
  • Kataira Rhoades (Belle Vernon) - Saint Vincent College (2025)
  • Maddy Petruzzi (Greater Latrobe) - Valparaiso University (2025)
  • Aris Lamanna (Franklin Regional) - Coastal Carolina University (2024)
  • Regan Reilly (Greater Latrobe) - Bowling Green State University (2024)
  • Ella Bulava (Greater Latrobe) - University of Maryland (2024)

GIRLS VOLLEYBALL

  • Lauren Palangio (Norwin) - Holy Family University (2024)

BOYS GOLF

  • Nick Turowski (Penn-Trafford) - West Virginia University (2024)

FIELD HOCKEY

  • Ava Hershberger (Penn-Trafford) - Ohio State University (2024)

GIRLS BASKETBALL

  • Ashlan Price (Greensburg Salem) - Allegheny College (2024)
  • Kendall Williams (Norwin) - Wilkes University (2024)
  • Elle Snyder (Greater Latrobe) - University of Evansville (2024)
  • Gia Rosensteel (Greensburg Salem) - Carlow University (2024)
  • Mackenzie Span (Greensburg Salem) - University of Pittsburgh at Greensburg (2024)
  • Angelina Brush (Franklin Regional) - Westminster College (2024)
  • Lauren Palangio (Norwin) - Holy Family University (2024)
  • Mya Morgan (Greensburg CC) - California University of PA (2024)
  • Avery Davis (Greensburg CC) - Wheeling University (2024)
  • Ava Kobus (Norwin) - Allegheny College (2024)
  • Abbie Johns (Kiski Area) - Shippensburg University (2024)
  • Olivia Pepple (Penn-Trafford) - Gannon University (2024)
  • Kaitlyn Mankins (Greensburg Salem) - D'Youville University (2024)

WRESTLING

  • Nate Campbell (Norwin) - United States Naval Academy (2024)
  • Jacob Braun (Greater Latrobe) - Seton Hill University (2024)
  • Mark Gray (Kiski Area) - Columbia University (2025)

SWIMMING

  • Hannah Uhrinek (Hempfield Area) - Chatham University (2024)
  • Patton Graziano (Penn-Trafford) - West Virginia University (2024)
  • Lily King (Mt. Pleasant) - North Carolina State University (2025)

BASEBALL

  • Logan Irvin (Norwin) - Clarion University (2024)
  • Dylan Firmstone (Hempfield Area) - Penn State University (2025)
  • Blake Bertucci (Franklin Regional) - Gannon University (2024)
  • Carter Leviski (Kiski Area) - University of Pittsburgh at Bradford (2024)
  • Nathan Helphenstine (Norwin) - Penn State Behrend (2024)
  • Carson Shuglie (Hempfield Area) - Seton Hill University (2024)
  • Keegan Carr (Norwin) - Indiana University of PA (2024)
  • Roman Fridley (Derry Area) - Seton Hill University (2024)
  • Max Bernadowski (Franklin Regional) - Slippery Rock University (2024)

SOFTBALL

  • Amarah McCutcheon (Southmoreland) - California University of PA (2024)
  • Riley Miller (Hempfield Area) - Kent State University (2025)
  • Grace Kindel (Greensburg Central Catholic) - Kutztown University (2024)
  • Allie Cervola (Hempfield Area) - Ohio University (2025)
  • Toryn Fulton (Franklin Regional) - University of South Florida (2025)
  • Ava Zubovic (Belle Vernon) - Mercyhurst University (2024)
  • Maggie Howard (Hempfield Area) - Georgetown University (2024)
  • Gionnah Ruffner (Greensburg Salem) - Seton Hall University (2024)
  • Peyton Heisler (Hempfield Area) - University of Pennsylvania (2024)
  • Bailey Snowberger (Norwin) - College of the Holy Cross (2024)
  • Kayla Williams (Greater Latrobe) - Slippery Rock University (2024)
  • Corrine Wright (Greater Latrobe) - Gannon University (2024)

TRACK & FIELD

  • Peyton Murray (Hempfield Area) - University of Notre Dame (2024)

GIRLS LACROSSE

  • Jade Mazzoni (Greensburg Salem) - Thiel College (2024)

Our college commitment page lists current Westmoreland County high school student-athletes that have athletically committed to a college or university. Please check back frequently as the list is updated when new commitments are announced. If you have committed to play a sport, or know someone who has and is not on the list, please email us at: info@westmorelandsports.com.

PREVIOUS YEARS