College Commit List 2021-2022

College Commit List 2021-2022

Westmoreland County College Commitments 2021-22

FOOTBALL

  • Anthony Govern (Southmoreland) - Waynesburg University (2022)
  • Caiden Smith (Franklin Regional) - University of Pittsburgh (2022)
  • Aaron Alakson (Mount Pleasant) - California University of PA (2022)
  • Joseph Semelka (Greensburg Central Catholic) - Grove City College (2022)
  • Nick Beitel (Ligonier Valley) - Washington & Jefferson College (2022)
  • J.C. Wallish (Greensburg Salem) - Washington & Jefferson College (2022)
  • Devin Whitlock (Belle Vernon) - University of Pittsburgh (2022)
  • Aaron Stasko (Greensburg Central Catholic) - Duquesne University (2022)
  • Danny Dlugos (Greensburg Central Catholic) - Mercyhurst University (2022)
  • Declan Ochendowski (Penn-Trafford) - Cornell University (2022)
  • Tristan Waldier (Yough) - Edinboro University (2022)
  • Brock Wilkins (Kiski Area) - University of Pittsburgh (2022)
  • Kory Ansell (Southmoreland) - California University of PA (2022)
  • Kenny Blake (Kiski Area) - Shippensburg University (2022)
  • Calvin Heinle (Kiski Area) - Shippensburg University (2022)
  • Hayden Teska (Greensburg Salem) - Seton Hill University (2022)
  • Carter Dilts (Kiski Area) - Clarion University (2022)
  • Brayden Dunmire (Kiski Area) - Edinboro University (2022)
  • Jacob Young (Norwin) - Notre Dame College (2022)
  • Cole Weightman (Belle Vernon) - Indiana University of PA (2022)
  • Garrett Moorhead (Penn-Trafford) - Case Western Reserve University (2022)
  • Matt Hilty (Kiski Area) - Edinboro University (2022)
  • Luke Jollie (Penn-Trafford) - Grove City College (2022)
  • Reiley Wiant (Belle Vernon) - Saint Vincent College (2022)
  • Brandon Lawhorn Moore (Kiski Area) - Miami University of Ohio (2022)
  • Ian Demeri (Penn-Trafford) - Grove City College (2022)
  • Jack Bryer (Belle Vernon) - Case Western Reserve University (2022)
  • Daniel Sierk (Hempfield Area) - Bucknell University (2022)
  • Joe Blahovec (Greensburg CC) - Youngstown State University (2022)
  • Cade Yacamelli (Penn-Trafford) - University of Wisconsin (2022)
  • Cole Spivak (Greensburg CC) - Carleton College (2022)

BOYS SOCCER

  • A.J. Visco (Penn-Trafford) - California University of PA (2022)
  • Anthony DiFalco (Franklin Regional) - Duquesne University (2022)
  • Nate Schlessinger (Penn-Trafford) - Franklin & Marshall College (2022)

GIRLS SOCCER

  • Reagan Casper (Penn-Trafford) - University of Maryland Baltimore County (2023)
  • Mauriana Dorsch (Franklin Regional) - Tiffin University (2023)
  • Regan Reilly (Greater Latrobe) - Bowling Green State University (2024)
  • Ella Bulava (Greater Latrobe) - University of Maryland (2024)
  • Ashley Ornowski (Norwin) - Penn State Behrend (2023)
  • Grace Ketler (Norwin) - Mercyhurst University (2023)
  • Sara Felder (Greensburg CC) - Youngstown State University (2023)
  • Sofia DeCerb (Greater Latrobe) - James Madison University (2023)
  • Hannah Gesinski (Mt. Pleasant) - University of Pittsburgh at Greensburg (2022)
  • Marin Sleith (Yough) - Edinboro University (2022)
  • Tatum Gretz (Greensburg CC) - Villanova University (2022)
  • Morgan Walters (Franklin Regional) - Seton Hill University (2022)
  • Annie Klingensmith (Franklin Regional) - Penn State Behrend (2022)
  • McKenzie Pritts (Yough) - Robert Morris University (2023)
  • Kendall Fabery (Southmoreland) - Cleveland State University (2023)
  • Emma Rigone (Norwin) - Youngstown State University (2022)
  • Paloma Swankler (Norwin) - Robert Morris University (2022)
  • Jenna McGuinness (Norwin) - Seton Hill University (2022)
  • Reese Aquilio (Norwin) - Clarion University (2022)
  • Alyssa Shields (Norwin) - University of Pittsburgh at Johnstown (2022)
  • Malia Kearns (Penn-Trafford) - Robert Morris University (2022)
  • Taylor Lloyd (Penn-Trafford) - Youngstown State University (2022)
  • Sydney Lindeman (Franklin Regional) - Towson University (2022)

GIRLS VOLLEYBALL

  • Sydney Andrews (Penn-Trafford) - Saint Vincent College (2022)
  • Haley Stormer (Ligonier Valley) - Saint Vincent College (2022)
  • Sarah Danley (Greensburg Salem) - Chatham University (2022)

BOYS & GIRLS GOLF

  • Ava Grew (Hempfield Area) - Carlow University (2022)
  • Tyler Mocello (Belle Vernon) - University of Pittsburgh at Johnstown (2022)

BOYS BASKETBALL

  • Matthew Marinchak (Ligonier Valley) - University of Pittsburgh at Greensburg (2022)

GIRLS BASKETBALL

  • Tiana Moracco (Derry Area) - University of Pittsburgh at Greensburg (2022)
  • Maura Suman (Penn-Trafford) - Edinboro University (2022)
  • Maria Vanyo (Yough) - Penn State Fayette (2022)
  • Alyssa Laukus (Norwin) - Chatham University (2022)
  • Anna Rafferty (Latrobe) - Indiana University of PA (2022)
  • Abby Mankins (Greensburg Salem) - Seton Hill University (2022)
  • Gracie Spadaro (Southmoreland) - Indiana University of PA (2022)
  • Bailey Kuhns (Greensburg CC) - Mercyhurst University (2022)

WRESTLING

  • Noah Gnibus (Mount Pleasant) - University of Pittsburgh at Johnstown (2022)
  • Anthony Govern (Southmoreland) - Waynesburg University (2022)
  • Luke Passarelli (Norwin) - Davidson College (2022)
  • Trevor Swartz (Greensburg Salem) - Seton Hill University (2022)
  • Lucas Shaulis (Mt. Pleasant) - Seton Hill University (2022)
  • Logan Hoffman (Belle Vernon) - University of North Carolina at Pembroke (2022)
  • Vinny Kilkeary (Greater Latrobe) - Ohio State University (2023)
  • Conner Henning (Norwin) - York College (2022)
  • Chase Kranitz (Norwin) - University of Buffalo (2022)
  • Jack Pletcher (Greater Latrobe) - University of Pittsburgh (2022)
  • Dayton Pitzer (Mt. Pleasant) - University of Pittsburgh (2022)
  • Briar Priest (Hempfield) - University of Pittsburgh (2022)
  • Troy Hohman (Penn-Trafford) - North Carolina State University (2022)

SWIMMING

  • Maleiah Colby (Penn-Trafford) - Washington & Jefferson College (2022)
  • Joey Testa (Norwin) - University of Southern Indiana (2022)
  • Ashlyn Hornick (Mount Pleasant) - California University of PA (2022)

BASEBALL

  • Ryan Hamer (Belle Vernon) - Waynesburg University (2022)
  • Vinny Amatucci (Greater Latrobe) - Saint Vincent College (2022)
  • Ryan DalCanton (Franklin Regional) - University of Mount Union (2022)
  • Grant Dowden (Ligonier Valley) - Allegheny College (2022)
  • Aiden Dunlap (Hempfield Area) - Youngstown State University (2022)
  • Andrew Sokol (Belle Vernon) - Potomac State College (2022)
  • Matthew Bamford (Belle Vernon) - Marietta College (2022)
  • Joe Fiedor (Hempfield Area) - Seton Hill University (2022)
  • Jake Awenowicz (Norwin) - Gannon University (2022)
  • Kyle Morgan (Franklin Regional) - Penn State Greater Allegheny (2022)
  • Eli Dunn (Norwin) - Indiana University of PA (2022)
  • Sebastian Rosado (Norwin) - Indiana University of PA (2022)
  • Thomas Nicely (Franklin Regional) - Penn State Behrend (2022)
  • Ryan Hood (Derry Area) - Gannon University (2022)
  • Noah Czajkowski (Norwin) - St. Bonaventure University (2022)
  • Jack Whalen (Norwin) - Seton Hill University (2022)
  • Ty Stecko (Norwin) - Mount St. Mary's University (2022)
  • Jake Kendro (Norwin) - University of Tennessee (2022)
  • Brandon Coughlin (Hempfield Area) - Lehigh University (2022)

SOFTBALL

  • Sydney Mitchell (Hempfield Area) - University of Pittsburgh at Johnstown (2022)
  • Emma Cervola (Hempfield Area) - Waynesburg University (2023)
  • McKenzie Rapp (Penn-Trafford) - Geneva College (2022)
  • Maddie Rapp (Penn-Trafford) - Geneva College (2022)
  • Angelina Pepe (Norwin) - Clarion University (2022)
  • Hannah Allen (Penn-Trafford) - Washington & Jefferson (2022)
  • Ashley Joll (Belle Vernon) - Potomac State University (2022)
  • Abby Swank (Mt. Pleasant) - West Liberty University (2022)
  • Jenna Tallman (Greater Latrobe) - University of Pittsburgh at Johnstown (2022)
  • Maddie Griffin (Ligonier Valley) - Youngstown State University (2022)
  • Mia Smith (Penn-Trafford) - University of Pittsburgh at Johnstown (2022)
  • Katie Hutter (Mt. Pleasant) - University of Akron (2022)

BOYS LACROSSE

  • Cam Rohrer (Greater Latrobe) - Seton Hill University (2022)
  • Carter Green (Penn-Trafford) - Seton Hill University (2022)

GIRLS LACROSSE

  • Kayla Clark (Norwin) - Juniata College (2022)

TRACK AND FIELD

  • Chloe Bonson (Penn-Trafford) - Allegheny College (2022)
  • Miles Higgins (Ligonier Valley) - University of North Carolina Wilmington (2022)
  • Riley Czekaj (Mt. Pleasant) - California University of PA (2022)
  • Capri DeCaro (Hempfield Area) - Duquesne University (2022)

FIELD HOCKEY

  • Julianna Paronish (Hempfield Area) - Washington & Jefferson College (2022)
  • Taylor Fordyce (Hempfield Area) - Allegheny College (2022)

This page lists current Westmoreland County high school student-athletes that have athletically committed to a college or university. Please check back frequently as the list is updated when new commitments are announced. If you have committed to play a sport, or know someone who has and is not on the list, please email us at: info@westmorelandsports.com.